Buddy je další z rodiny domácích společenských robotů. Umí s vámi komunikovat, zhasínat světla, nebo přijímat zprávy.
Nevím, proč musí být všichni domácí roboti tak roztomilí, ale tenhle už svou roztomilostí málem zabíjí. Má vysoký hlásek á la čínská příšerka a pořád dělá srdíčka. Avšak když se podíváme na jeho funkce, tu roztomilost možná i přežijeme.
JIBO versus Buddy
Když Buddy srovnáme s minulým článkem o domácím robotu JIBO, vidíme několik prvků stejných. Na začátek chci upozornit, že oba umí komunikovat a rozeznávat lidské tváře. To jsou ty hlavní prvky, které je odlišují od ostatních robotů. Rozdílnost je například ve vzhledu, zatímco JIBO vypadá spíše jako kuchyňský robot s očičkem, Buddy jako čínská hračka pro holčičky. V tomhle směru vyhrává JIBO, protože je více otevřený mužským či starším členům domácnosti.
Stejně jako JIBO se chová jako osobní asistent. Připomíná jednotlivé úkoly z rodinného diáře, budí děti ráno do školy, připomíná narozeniny. Pokud vám někdo zavolá, stačí říct robotu, aby to zvedl. Poté voláte, aniž byste se obrazovky dotkli. Taková „bezruká“ řešení dokážou docela zrychlit čas a zjednodušit různé věci. Například když maluji nebo vařím a chci si něco pustit, mám potom vše ušpiněné. Takto stačí říct: Buddy pusť mi Eluveitie – a on se promění v rádio.
Místo hlídacího psa Buddy. (Psí jméno by na to měl.)
Na rozdíl od JIBO se Buddy chová jako malinká ochranka domu. Pokud jste pryč, všimne si, že jste nechali například zapnuté světlo a vypne ho. Také vás informuje, když se děje něco divného. Například jste nechali puštěnou vodu, nebo do bytu se snaží vloupat zloděj. V takovém případě přepnete Buddyho na vlastní ovládání a pomocí jeho kamery se podíváte, co se stalo. Navíc má v sobě teplotní senzor, takže víte, kolik stupňů vás doma čeká. Nebo díky tomu pozná požár a záplavy.
Buddy může leccos ve vašem domě ovlivnit. Připojuje se k chytrým přístrojům, které dokáže na vaši žádost ovládat. Například by tak mohl regulovat teplotu, rozsvěcet a zhasínat světla, zapnout notebook, pustit dítěti krtečka. Samotný robot ovládáte buď hlasem, nebo přes mobilní aplikaci. Představte si to. Sedíte na gauči a řeknete: Buddy, zapni televizi. A máte to, ani jste nemuseli vstávat.
Zabaví vás i vaše děti
Buddy nebude jenom vyprávět pohádky vašim dětem jako JIBO, ale také s nimi hrát různé hry. Nedělá mu problém si zahrát na schovávanou, nebo učit děti do školy skrze hru. Má několik hracích módů. Výše zmíněná schovka, honičku červená zelená, nebo vykládání pohádek. Další hry jsou edukativní, od hláskování po matematiku. Poslední program se zaměřuje na základy programování.
Buddy přehrává různá multimédia, od filmů po hudbu, a fotografuje. Díky identifikaci obličejů se stačí usmát a foto je hotovo. A samozřejmě zvládne videohovory, takže zůstanete ve spojení se svými blízkými.
Aby starším lidem nebylo smutno…
Starší ocení připomínání léků. Buddy se může stát společník na dlouhé osamělé večery, nebo usnadnit starším lidem manipulaci s novými technologiemi. Jen to řeknou Buddymu a ten to zařídí. Také bude volat například blízkým, či na pohotovost v případě zdravotních problémů.
Hlavní funkce
Komunikaci s ním usnadňuje rozpoznávání hlasů. Buddy rozumí hovorové angličtině. Sleduje a rozpoznává obličeje, takže se na vás dívá, když s vámi mluví. Převádí text na mluvenou řeč, takže čte nahlas na požádání třeba recepty.
Navigaci obstarávají tři funkce. V reálném čase rozpoznává, v jaké části domu se nachází a vytváří si v sobě mapu navštívených míst. Ovládá se dálkově, třeba i když ho nevidíte, pomocí mobilní aplikace. Vyhýbá se předmětům, aby do nich nenarážel.
Parametry
Zatím se prodává jen na Indiegogo skrze kampaň. Jeho rozměry jsou 56 x 35 x 35 centimetrů. Váží pod 5 kilo. Po nabití vydrží 8 – 10 hodin. Pohybuje se pomocí čtyř motorků. Základ se totí i 360 stupňů, hlava se hýbe do dvou úhlů. (+- 90 a +80/-60 stupňů) Tablet v jeho hlavě má HDMI output, USB output, Audio Output, Mikrofón a foťák. Osmi palcový display používá RGB ledky. K různým přístrojům se připojuje pomocí Wi-Fi a Bluetooth. Přejede 1,5 centimetrovou překážku, což by mělo stačit na koberce a různé kabely. (Otázka, jestli přejede některé prahy u dveří?)
Pro ty, kteří se chtějí do programování zapojit, je dostupný softwarový vývojový balíček.
zdroj: Indiegogo
![]() |
Autor článku: Kateřina Vítková |